Na czym polega malowanie proszkowe?

Istnieją różne metody malowania przedmiotów. Pośród nich znajdują się takie sposoby na pokrywanie farbą jak zanurzanie czy spryskiwanie. Jednym z rozwiązań na to, aby zmieniać barwę obiektów, jest też malowanie proszkowe. Na czym polega ta metoda?

W trakcie malowania proszkowego, jak sama nazwa wskazuje, dochodzi do nakładania na określoną powierzchnię farby proszkowej. Jej ważną cechą podczas tego procesu jest to, iż ma ona postać naelektryzowanych cząstek. Dzięki temu może trzymać się na metalowych materiałach za sprawą sił elektrostatycznych.

Zalety malowania proszkowego

Malowanie proszkowe nie kończy się jednak na nałożeniu farby. Równie ważne jest późniejsze nagrzanie pomalowanych elementów. Chcąc utrwalić działanie proszku, podgrzewa się przedmioty do temperatury, która waha się między stu czterdziestoma a dwustoma stopniami Celsjusza. W ten sposób powstaje powłoka, która charakteryzuje się wieloma korzystnymi właściwościami. Przede wszystkim jest ona odporna na cały szereg zagrożeń. Nie mogą jej zaszkodzić środki chemiczne i wysokie temperatury. Czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz czy wiatr, nie doprowadzą jej łatwo do korozji i będą się jej imać uszkodzenia mechaniczne.

Wyżej wymienione korzyści z malowania proszkowego nie są oczywiście jedynymi względami, z których warto zdecydować się na tę metodę. Proces ten posiada bowiem liczne zalety. Jedną z nich jest to, że podczas jego przeprowadzania środowisku naturalnemu nie zagrażają żadne odpadki. Ponadto przy stosowaniu zamkniętych układów wentylacji można w dużym stopniu zaoszczędzić na wydatkach energetycznych. Podczas malowania proszkowego nie dochodzi również do żadnych strat w materiale. Decydując się na tę metodę, można uzyskać nawet stuprocentową wydajność. A powłoka lakiernicza, oprócz tego, że chroni przed wieloma czynnikami, jest także w stanie spełniać funkcję estetyczną. Doskonale maskuje ona bowiem wszelkie niedoskonałości, jakie występują na oryginalnej powierzchni danego obiektu. Podsumowując, bez wątpienia warto zdecydować się na malowanie proszkowe, jeśli chce się zapewnić określonym przedmiotom nie tylko ładny kolor, ale także solidne zabezpieczenie.


Drukuj