Jakie ogrodzenie wybrać?

Posiadanie własnej posesji nierozerwalnie związane jest z jej ogrodzeniem. To logiczne i oczywiste, w końcu nikt z nas nie lubi, kiedy ktoś wchodzi na jego prywatny teren.

Problemem jednak może być wybór odpowiedniego ogrodzenia. Chcemy w końcu, aby nie tylko chroniło on naszą własność, ale także było eleganckie, stylowe i dobrze łączyło się z klimatem czy stylem naszej posesji. Przyznać także trzeba, że wybierając ogrodzenie trzeba też myśleć o jego przyszłościowej konserwacji. Jak zatem wybrać ogrodzenie? Na co się zdecydować? Odpowiedzi na takie pytania nie są łatwe a i rynek, na którym jest sporo możliwości do wyboru, nie ułatwia podjęcia decyzji. Przyjrzyjmy się zatem temu tematowi trochę bliżej!

Materiał na ogrodzenie – ma znaczenie czy nie?

Materiał, z jakiego ma być wykonane nasze ogrodzenie to naprawdę jeden z ważniejszych tematów, których nie powinniśmy bagatelizować. Często da się słyszeć: ważne, żeby było tanio! Oczywiście, że każdy chce zaoszczędzić, ale oszczędność tu i teraz nie oznacza ogólnej oszczędności. Warto zatem prócz samej ceny rozważyć chociażby to, o czym już wspomnieliśmy, czyli potrzebę konserwacji ogrodzenia. Często o tym nie myślimy, a okazuje się, że konkretny materiał może się z tym wiązać. Do tego dochodzą różne inne właściwości czy cechy konkretnych materiałów, które też należy brać pod uwagę. Co mamy do wyboru?

Drewno - materiał bardzo ciekawy i dający wiele możliwości, jednak dość ograniczony, jeśli chodzi o dostosowanie go stylem do budynku. Do tego drewno jest materiałem, o który trzeba najbardziej dbać i konserwować specjalistycznymi środkami, aby zachować jego ładny wygląd i parametry techniczne.

Kamień - ogrodzenie kamienne jest często stosowane do tak zwanego pełnego ogrodzenia, które pozwala nam się odgrodzić od tego, co poza posesją. Ma swój konkretny styl i można go łączyć z innymi materiałami, ale wymaga sporo pracy podczas ogradzania działki.

Siatka – najprostsza siatka jest jednym z najtańszych sposobów na ogrodzenie posesji. Jednak nie ma tu mowy o jakimś stylu czy wyglądzie. Ująć można to tak: siatka kupowana w rolce, rozpinana na słupkach - szybko, tanio i skutecznie. W tym rodzaju ogrodzenia można od razu wspomnieć o panelach z siatki, które mimo że droższe mają już swój styl i są zdecydowanie stabilniejsze, tworząc przez to lepsze i ładniejsze ogrodzenie. Oba rodzaje ogrodzeń siatkowych można nabyć w różnych kolorach a nawet wzorach, co też bywa istotne.

Ogrodzenia metalowe – jedno z ciekawszych rozwiązań, chociaż nie tak tanich jak siatka. Jednak zamówienie takiego ogrodzenia pod własny projekt pozwala połączyć piękno z czymś niepowtarzalnym. Przy tym ogrodzenie metalowe stylowo pasuje do wielu rzeczy, dlatego jest bardzo uniwersalne w zastosowaniu.

Lokalizacja posesji i jej wielkość

Kolejny ważny czynnik, który musimy brać pod uwagę wybierając ogrodzenie to ulokowanie naszej działki. To w pewien sposób determinuje, jaki rodzaj ogrodzenia warto wybrać. Na przykład na co innego zwrócimy uwagę, kiedy ogradzamy działkę w ciaśniejszej zabudowie lub mniejszą powierzchniowo. Warto wtedy przemyśleć wybór ogrodzenia z elementami ażurowymi, które optycznie powiększą działkę i nadadzą ogrodzeniu lekkości. Takie ogrodzenie pozwala także zobaczyć co dzieje się poza obrębem naszej posesji, na przykład na chodniku przed domem. Inny rodzaj ogrodzenia może być wykorzystywany wtedy, kiedy chcemy całkowicie odgrodzić się od otoczenia. Pełne ogrodzenie da nam taką możliwość, co może być praktyczne szczególnie kiedy mieszkamy koło ruchliwej drogi bądź chodnika i chcemy także odgrodzić się od hałasów i spojrzeń obcych ludzi. Jednak musimy pamiętać, że ceną za taką intymność jest mniejsze nasłonecznienie domu oraz działki i optyczne jej zmniejszenie. Dlatego takie rozwiązanie poleca się do ogradzania dużych posiadłości, w miejscach o rzadkiej zabudowie.

Ogrodzenie a otoczenie posesji

Jeszcze jedną sprawą, o której warto pomyśleć w kontekście wyboru ogrodzenia są formy ogrodzenia występujące w otoczeniu naszej posesji. Czasem nawet prawnie musimy trzymać się wytycznych w tym temacie, ale nawet jeśli mamy swobodę wyboru warto dostosować się do ogólnego stylu osiedla. Oczywiście nikt nam nie zabroni postawić żółtego ogrodzenia na osiedlu o stonowanej kolorystyce, ale pytanie po co to robić? Do tego nie zawsze taki typ oryginalności się po prostu opłaca. Okazuje się bowiem, że trzymanie się stylu architektonicznego przekłada się dodatnio na wartość nieruchomości gdybyśmy chcieli ją kiedyś sprzedać. Podobnie rzecz ma się ze stylem czy formą ogrodzenia. Czasem warto się dostosować niż robić coś po to, by na siłę się wyróżnić.


Drukuj