Blog Odsłony: 639

Jak zamontować ogrodzenie siatkowe?

Ogrodzenia z siatki, czy to panelowe, czy też z tej rolkowej, jest w Polsce bardzo popularną metodą ogradzania różnego rodzaju posesji.

Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to rozwiązanie umożliwiające relatywnie tanio i szybko wykonać ogrodzenie całej działki, nawet takiej o sporych wymiarach. Do tego taka metoda grodzenia ze względów technicznych może być zarówno rozwiązaniem na długie lata, jak i tymczasowym ogrodzeniem terenu. Zastanówmy się zatem jak w ogóle zamontować takie ogrodzenie siatkowe.

Ogrodzenie z siatki – co jest potrzebne?

Grodzenie posesji siatką warto rozpocząć od zakupu wszelkich niezbędnych do tego elementów. Tak naprawdę do wykonania prostego ogrodzenia wystarczą właściwie tylko 3 elementy, czyli siatka ogrodzeniowa, słupki ogrodzeniowe i tak zwany drut naciągowy. Można spokojnie powiedzieć, że z tych podstawowych elementów da się wykonać ogrodzenie. Jednak zdecydowanie lepiej, szczególnie kiedy działkę grodzić chcemy sami i robimy to po raz pierwszy, jest zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które montaż siatki ułatwiają. Wówczas ogrodzenie postawimy szybciej, a końcowy efekt będzie nieporównywalnie lepszy. Co zatem warto dokupić? Do takich elementów zdecydowanie należą naciągacze do drutu, przelotki, pręty napinające oraz jeszcze inne drobne akcesoria. Pamiętać należy szczególnie o tym, aby dobrze wymierzyć działkę i zakupić odpowiednią ilość materiałów, szczególnie samej siatki. Można to zrobić na kilka sposobów, ale warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów internetowych, które pomogą nam wyliczyć potrzebną ilość wszystkich wspomnianych materiałów.

Przygotowanie terenu pod ogrodzenie siatkowe

Odpowiednie przygotowanie terenu jest nie mniej ważne niż sam montaż ogrodzenia. Taka praca często jest kosmetyczna, ale jej wykonanie bardzo przyspiesza i ułatwia późniejsze prace związane już z ogradzaniem terenu. Co zatem należy zrobić? Przede wszystkim dokładnie oczyścić cały teren, na którym będą prowadzone prace. Usuńmy wszystkie przeszkody takie jak większe i mniejsze kamienie, krzaki, drzewka czy chaszcze. Teren wokół ogrodzenia powinien umożliwić łatwe przemieszczanie się oraz sam montaż, oraz poziomowanie słupków. W związku z tym na długości przyszłego ogrodzenia nie powinny znajdować się żadne przedmioty ani rośliny, które zmniejszyłyby widoczność lub przeszkadzały w montażu ogrodzenia.

Osadzanie i poziomowanie słupków

Osadzanie słupków polega na wykopaniu odpowiedniego otworu w ziemi w celu umocowania słupka. Zakłada się, że słupki powinny być dłuższe od wysokości ogrodzenia o 0,5 – 0,8 metra i rozstawione od siebie co 2,5 metra. Oczywiście nie jest to jakaś sztywna reguła, a raczej optymalne rozstawienie polecane przez większość specjalistów. Zaleca się także poszczególne odcinki ogrodzenia zaczynać od zamontowania słupków narożnych i początkowych. Wynika to z faktu, że na słupki przychodzi największa siła naprężająca, dlatego mimo większej średnicy powinny one być wyposażone w dodatkowe podpory, czyli tak zwane słupki podporowe. Jeśli chodzi o samo zamocowanie słupków, to można to zrobić w samej ziemi, jednak sprzyja to szybkiemu pojawieniu się korozji. Zatem zdecydowanie pewniejsze jest zalanie słupków betonem. Beton powinien być na tyle rzadki, aby słupki dało się po zalaniu wypoziomować i nanieść niezbędne korekty w ich ustawieniu.

Montaż siatki ogrodzeniowej

Ten moment montażu ogrodzenia trzeba podzielić na dwa etapy: montaż drutów naciągowych oraz montaż właściwy siatki. Do tych prac przystępujemy jednak dopiero wtedy, gdy upewnimy się, że beton całkowicie wysechł i związał. Zwykle nie warto tego robić wcześniej niż 5 - 6 godzin po wylaniu betonu. Ważnym etapem tych prac jest montaż drutów naciągających siatkę. Zaleca się montowanie minimum trzech drutów na różnej wysokości ogrodzenia – na górze (jakieś 5 cm od górnej linii siatki), w środku i na dole. Druty te montuje się na specjalne obejmy wyposażone w oczko i śrubę, natomiast napinacze montuje się zwykle tylko na słupkach narożnych. Drut naciągający przekłada się przez oczka w napinaczach, a następnie odpowiednio przekręca śrubę napinającą, aż do uzyskania właściwego naciągu całego drutu. Aby drut ten nie zerwał się, jego napinanie zaleca się wykonywać jednocześnie z dwóch stron.

Następnie przechodzimy do montażu samej siatki. Siatkę przekładamy przez pręty napinające i zakładamy w przygotowane wcześniej śruby ze specjalnymi oczkami. Warto wspomnieć, że siatkę możemy montować na dwa sposoby. Po pierwsze, przez jej stopniowe rozwijanie i montaż do poszczególnych słupków. Drugi sposób to rozwinięcie od razu całej rolki i zamontowanie na skrajnych słupkach. W celu zapewnienia odpowiedniego naciągu do słupków pośrednich siatkę mocuje się używając cienkiego drutu do zaplatania. Po zakończeniu prac można cieszyć się gotowym ogrodzeniem!

Drukuj